czwartek, 2 października 2014

Ostatnie promienie słońca

Witam, dzisiaj przy sprzątaniu postanowiłem skorzystać z ostatnich promieni jesiennego słońca i cyknąć kilka zdjęć małych węży gatunku Morelia bredli.
Węże te jak zauważyłem uwielbiają słońce bo po wystawieniu ich na parapet zastygają bez ruchu i się obrażają jak się je chowa do pojemnika ;)












Pozdrawiam,
Jakub

niedziela, 3 sierpnia 2014

Morelia bredli - opis hodowli





Gatunek: Morelia bredli
Nazwa angielska: Centralian Carpet Python


Występowanie
Morelia bredli jest gatunkiem Pytona pochodzącym z centralnej Australii (okolice Alice Springs, Uluru). Węże te zajmują skaliste, suche tereny porośnięte trawą, krzewami i skarłowaciałymi drzewami. Znajdziemy je w szczelinach skalnych i między korzeniami drzew gdzie ukrywają się w ciągu dnia, a wieczorami wychodzą szukać pożywienia.




Wielkość
Węże te zaliczamy do średniej wielkości Pytonów. Osiągają rozmiar około 1.8 - 2.2m. Samice przy częstym karmieniu i dobrych warunkach w terrarium potrafią dorosnąć do 2.5 metra. Waga dorosłych osobników to 3-5kg. Młode po wykluciu mają długość 30-40cm. 

Dorosła 4 letnia samica, 3,5kg, 1,9m

Dorosły 10 letni samiec, 4kg, 2,3m



Dwutygodniowy maluch, ok. 35cm




Temperament

Morelia bredli należy do spokojnych węży. Jest bardzo dobrym gatunkiem na pierwszego dusiciela. Młode zazwyczaj są kąśliwe, ale łatwo się oswajają. Metodą stosowaną przez Australijskich hodowców jest codzienne wyciąganie węża na minutę. Po tygodniu, jeśli wąż zje bez problemu wydłużamy ten czas dwukrotnie. Po kolejnym karmieniu wyciągamy węża na 4 minuty itd. Jeśli wąż przestanie jeść i nie jest to spowodowane wylinką, dajemy mu spokój z wyjmowaniem na tydzień, a następnie wracamy do czasu, na którym skończyliśmy.


Terrarium
Morelia bredli jest średnim, naziemnym Pytonem zatem odpowiednim wymiarem terrarium jest 120x60cm powierzchni dna. Wysokość nie musi być duża jednak węże te lubią się wspinać jeśli mają po czym. Zachęcam do stosowania ok. 50cm wysokości i umieszczenia kilku poziomych gałęzi lub półek. Dla młodych stosujemy pojemnik 30x30x20cm, zwiększając wymiary wraz ze wzrostem węża. Idealnymi podłożami będą Aspen, Tierwohl Super oraz inne substraty tego typu.


Osoby dbające o naturalny wygląd zbiornika mogą pokusić się o stosowanie gruboziarnistego piasku z torfem lub stałego podłoża uformowanego z gliny. Poniżej kilka zdjęć terytoriów zajmowanych przez te węże, które mogą zainspirować wystrój zbiornika :)

  

Wystrój zbiornika w Nowozelandzkim Zoo



Temperatura i wilgotność
Jako wąż pochodzący z centralnej Australii Morelia bredli jest gatunkiem lubiącym wysokie temperatury. Na wyspie ciepła powinniśmy utrzymywać ok. 32-35°C, natomiast w pozostałej części terrarium ok. 26-28°C. W nocy powinny być zachowany spadek do 20-23°C. Ważne aby temperatury nie spadały poniżej 20*C ponieważ łatwo jest przeziębić węża.



Karmienie
Młode karmimy raz na 5 dni oseskami mysimi lub masto. Nie zauważyłem najmniejszego problemu w przyjmowaniu mrożonego pokarmu zatem polecam tę metodę jako wygodną i przydającą się w przyszłości. Gdy wąż podrośnie zmniejszamy częstotliwość karmienia do jednego na tydzień za to zwiększamy wielkość posiłku. Dorosłe karmimy raz na dwa tygodnie. Zachęcam do korzystania z mrożonych gryzoni ponieważ tak duże szczury (ok. 400-500g) mogą dotkliwie poranić naszego pupila. Stosowanie żywego pokarmu nie ma żadnego pozytywnego wpływu na zdrowie czy samopoczucie węża! Zawsze stosuję pokarm wcześniej ubity!






W razie innych pytań zapraszam do kontaktu mailowego na downar.jakub@gmail.com.
Pozdrawiam,
Jakub Downar