wtorek, 31 lipca 2012

Moje terraria dla jeży

Witam, w tym poście opiszę w skrócie jak wyglądają terraria, w których mieszkają moje jeże :)
Terrarium ma wymiary 160x60x60 i jest przedzielone na pół co daje nam 2 terrariua o przybliżonych wymiarach 80x60x60cm. Skrzynia wykonana jest przeze mnie osobiście z płyty OSB, z przodu są szyby suwane na prowadnicach. Terrarium ma dno wyłożone kafelkami, żeby uniknąć namoknięcia płyty chociażby od odchodów lub rozlanej w terrarium wody.
Terrarium ogrzewam kablem grzewczym i żarówką. Należy pamiętać aby kabel grzewczy był przykryty kafelkami lub szybą (tak jak na zdjęciu u mnie).
Sam kabel w zupełności by wystarczył jednak ja używam jeszcze żarówki dla poprawienia wyglądu terrarium.
Kabel grzewczy jest podpięty do termostatu, do tego w terrarium znajduje się termometr do kontrolowania temperatur. Sondę termostatu umieściłem mniej więcej po środku płytek, pod którymi znajduje się kabel. Termostat jest ustawiony na 25*C.
Jako kryjówki stosuję kawałki kory takie jak na zdjęciu.
Moje jeże nie są uczone pić z poideł, zawsze podaję im świeżą wodę w misce. Jest to ciężka ceramiczna miska. Jest dość wysoka dzięki czemu jeże nie brudzą wody podłożem, nie mają jednak najmniejszego problemu z piciem z niej wody.
Jeżom podaję pokarm również w ceramicznych lub dużych plastikowych miskach. Małe jeże włażą sobie całe do takiej michy i pałaszują bez potrzeby ciągłego wspinania się na wysoką krawędź miski :)
Oba naczynia umieszczone są w miejscu odległym od jeżowej toalety. Ustawiam je blisko siebie co ułatwia sprzątanie i jest myślę też wygodniejsze dla jeży.
W moich terrariach znajdują się dodatkowo różne gałęzie, konary, kamienie, które urozmaicają czas jeżom. Na kamieniach nasi pupile ścierają też pazury.
Tak wyglądało terrarium przed przedzieleniem na pół, kiedy mieszkał w nim tylko jeden jeżyk.
Teraz terrarium jest przedzielone na pół, w części samicy doszedł dodatkowo kołowrotek :)
Zdecydowanie polecam robienie samemu terrariów i staraniu się o zachowaniu jak najbardziej naturalnego wyglądu pomimo używanych w nim trocin. Trochę sztucznych roślin, do których jeż nie będzie miał dostępu, korek na ściankach, konary potrafią zamienić szklane brzydkie terrarium w kawałek lasu, w którym jeż poczuje się jak w domu :)
Pozdrawiam!

PS: Na ostatnim zdjęciu terraria jeszcze są nieskończone, nie starczyło mi korka na wszystkie ścianki ;)


piątek, 27 lipca 2012

Pierwsza część poradnika 'Jak hodować jeże' :)



Jest to pierwsza (i chyba najważniejsza) część poradnika dot. hodowli afrykańskiego jeża pigmejskiego, czyli podstawy codziennego utrzymania. Jak dorwę chwilę wolnego czasu postaram się napisać coś więcej o oswajaniu :)

W czym hodujemy jeże?
Jeże powinno się hodować w terrarium z zapewnioną odpowiednią wentylacją (np. góra bok, dół bok). Terrarium może być wykonane ze szkła (dostępne w sklepach zoologicznych, allegro itp.) lub z płyty meblowej/OSB. Terrarium z płyty można dostać na allegro lub zrobić je samemu.

Dlaczego terrarium jest lepsze od klatki?
Afrykański jeż pigmejski potrzebuje odpowiedniej temperatury, której możemy nie być w stanie zapewnić w otwartej z każdej strony klatce. Klatki dla królików, świnek morskich możemy stosować jedynie jeśli w pokoju mamy zapewnioną odpowiednią temperaturę.

Jak duże powinno być mieszkanie dla jeży?
Minimalne wymiary mieszkania dla jeża to 60x40cm przy zapewnionym kołowrotku. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania kołowrotka lub po prostu nie mamy ochoty tego robić to terrarium powinno mieć wymiary ok. 80x40/60cm. Wysokość nie jest ważna, wystarczy 30cm, aczkolwiek polecam co najmniej 40 dla łatwiejszego manipulowania przy zwierzaku.

Co musi się znajdować w mieszkaniu jeża?
Podstawowe 3 rzeczy to ciężka miska na jedzenie, ciężka miska na wodę lub poidło i domek, w którym jeż będzie mógł wygodnie się skryć. Do tego możemy jeszcze dodać kuwetę, jeśli nasz pupil jest nauczony się do niej załatwiać i opcjonalnie kołowrotek.

Jak ogrzewać terrarium jeża?
Terrarium najłatwiej jest ogrzewać kablem grzewczym zamontowanym na dnie terrarium i podłączonym do termostatu (np. najtańszego RT-2).Moc kabla jaka powinna w zupełności wystarczyć to 25W, aczkolwiek zależy to od temperatur panujących na co dzień w domu. Jak wiadomo u każdego są inne. Temperatura panująca w zbiorniku jeża powinna utrzymywać się na poziomie 20-27*C.
Jeśli montujemy kabel grzewczy w terrarium należy pamiętać, aby był on przykryty kafelkami/solidną szybą co zapobiega poparzeniu się pupila!
Terrarium może być również ogrzewane żarówką, co dodatkowo wpływa na wygląd terrarium. Ja jednak zdecydowanie polecam kabel grzewczy, który utrzymuje stałą temperaturę, a do tego żarówkę energooszczędną do oświetlania terrarium.

Czym karmimy jeże?
Jeże jako podstawową karmę przyjmują karmę dla kociąt dobrych firm (np. Royal, Sanabelle). Dietę można urozmaicić w nieprzyprawione mięso, gotowane na twardo jajka, bezkręgowce (mączniki, karaczany, świerszcze), różne owoce, np. jabłko, melon, kiwi, banan, malina, truskawka, brzoskwinia, warzywa, np. ogórek i lucerna.

Czego nie podajemy naszym jeżom?
Jeżom nie wolno podawać produktów mlecznych, suszonych owoców, wołowiny, słodyczy, owoców i warzyw takich jak: ananas, winogrona, marchewka, kapusta, papryka, kukurydza, cebula.


wtorek, 24 lipca 2012

Wylinka u Lampropeltisa

Dzisiaj wyliniał mój samiec gatunku Lampropeltis triangulum campbelli. Dzisiaj będzie też karmiony, wylinka miała ok. metra :)


poniedziałek, 23 lipca 2012

Młode jeże na sprzedaż

Można rezerwować już małe jeże pigmejskie urodzone 21.06.12r.
Dostępny jest samczyk albino i 2 jeszcze nieokreślonej płci jeżyki odmiany Algerian Dark Grey.
Cennik:
1.0 Albino - 240zł
2.0 Algerian Dark Grey - 270zł







Dzisiaj został zarezerwowany dorosły samiec Albino 'Murzyn'. Odbiór we czwartek.